rezervovať termín

Ak uvažujete o zubných implantátoch, pravdepodobne máte veľa otázok, na ktoré chcete odpoveď, ako napríklad: Čo sú to zubné implantáty? Aké druhy má pacient na výber? Jedná sa o bolestivú procedúru? Sú zubné implantáty bezpečné? Ako dlho trvá, kým je liečba ukončená? Koľko zubné implantáty stoja a aká dlhá je na ne záruka? 

Na tieto i ďalšie dôležité otázky dnes odpovedal MDDr. Maroš Kamenický, CEO SK Dental Clinic, odborník na stomatologickú chirurgiu a implantológiu.

Čo sú to zubné implantáty?

Zubné implantáty sú náhrady jedného, alebo viac stratených vlastných zubov vytvorené z titánu a keramiky. 

Nielenže dokážu nahradiť chýbajúce zuby, ale zabraňujú aj strate mäkkých a tvrdých tkanív, ktorá nastáva v dôsledku straty vlastných zubov. Obnovujú tak schopnosť spracovania a umožňujú vychutnať si potravu, ale aj navracajú tvári mladší vzhľad, a hlavne úsmev, toľko potrebný pre sebavedomie v medziľudských vzťahoch.
„Zubné implantáty sa využívajú ako rokmi overený spôsob náhrady zuba, ktorý býva často laicky nazývaný ako “skrutka – šroub” alebo “nastreľovací zub”. Výhodou zubných implantátov je možnosť zhotovenia pevných zubných náhrad bez nutnosti brúsenia a umŕtvovania vlastných zubov. Samotný zubný implantát (predstavujúci umelý koreň) má tvar skrutky s vonkajším a s vnútorným závitom a je zhotovený z titánu (kov používaný v medicíne) so špeciálnou povrchovou úpravou,“  – vysvetľuje MDDr. Kamenický

K strate zubov dochádza najmä kvôli:

  • Rozsiahlemu zubnému kazu
  • Ochoreniam ďasien (Parodontitída)
  • Poraneniam zubov – úrazy
  • Nadmernému opotrebovaniu
  • Vrodeným chybám
  • Ochoreniam koreňového kanálika

Pre koho sú zubné implantáty vhodné?

Na posúdenie, či sú zubné implantáty pre vás vhodné, je potrebná konzultácia so zubným lekárom pred samostatným zákrokom. Počas tohto stretnutia váš zubný lekár dôkladne vyšetrí vaše zuby a ďasná a vyhodnotí ponuku tkanív potrebnej na zavedenie implantátu. Následne sa určí presný počet zubných implantátov potrebných na rekonštrukciu chrupu. 

„Zubný implantát je vyrobený z titánu, nevyvoláva žiadne alergické reakcie, materiál je kompatibilný s ľudským organizmom, preto ide o dokonalú náhradu chýbajúceho koreňa zuba,“- vysvetľuje MDDr. Kamenický.

Na základe ponuky mäkkých a tvrdých tkanív vám váš zubný lekár poradí najvhodnejší plán liečby. Zároveň vás bude informovať, ako dlho bude celý proces ošetrenia trvať, koľko návštev bude potrebných a čo môžete očakávať po každom zákroku. Počas konzultácie budú prediskutované aj možnosti lokálnej anestézie (na znecitlivenie postihnutých a okolitých oblastí) a sedatívnej stomatológie, ak je to potrebné. Počas tohto stretnutia sa prediskutuje aj odhadovaná cena vašich zubných implantátov. Náklady sa môžu výrazne líšiť v závislosti od typu liečby, pre ktorú sa rozhodnete.

Pred liečbou

V priebehu liečebného plánu je náhrada zubov až jej finálnou časťou. Na samom začiatku je hygienická fáza, kedy s pacientom naprávame zlozvyky, ktoré viedli k strate zubov. Následne je treba chrup a ďasná sanovať, vysporiadať sa so zápalovými ochoreniami. Obísť toto poradie môže znamenať riskovať predčasnú stratu nahradených zubov. 

Akonáhle váš zubár usúdi, že vaše ústa sú dostatočne zdravé na osadenie implantátu, môže sa začať vaša vlastná liečba.

Pre koho implantáty vhodné vôbec nie sú?

Zubná implantácia sa môže vykonať kedykoľvek po dospievaní alebo po dokončení rastu kostí. Niektoré zdravotné stavy, ako je aktívny diabetes, rakovina alebo periodontálne ochorenie, si môžu pred vykonaním zákroku vyžadovať ďalšiu liečbu. V prípade, že sa pacient lieči na osteoporózu, terapia zubným implantátom nie je vhodná.

Umiestnenie vášho implantátu (implantátov) – Postup

Dnešné náhrady zubných implantátov sú prakticky na nerozoznanie od ostatných zubov. Tomuto vzhľadu čiastočne napomáha štrukturálne a funkčné spojenie medzi implantátom a živou kosťou. Procedúra sa zvyčajne vykonáva v dvoch, prípadne troch sedeniach. 

1. NÁVŠTEVA

„Na vstupnom vyšetrení na klinike SK Dental vás náš implantológ vyšetrí, spravíme Vám CBCT – 3D snímok, aby sme vedeli určiť, či máte dostatok kosti na zavedenie implantátu. Na základe diagnostiky vám naplánujeme presný počet zubných implantátov a termín na samotnú implantáciu.

Po naplánovaní implantácie sa do kosti pacienta zavedie malá titánová skrutka (implantát), ktorá  bude slúžiť ako koreň nového zuba. Samotný zákrok je vykonávaný implantológom úplne bezbolestne v lokálnej anestézii. V ideálnom prípade zavedenie jedného implantátu trvá cca 15 – 20 minút, následne pacient  potom odchádza do pohodlia domova.

Nie vždy je možné v prvej návšteve odísť s nahradeným zubom. Na našej klinike máme ale rozvinuté postupy tzv. okamžitej záťaže. V ideálnom prípade môže pacient odísť s dočasným zubom na čerstvo zavedenom implantáte. Po úplnej integrácii implantátu sa následne provizórny zub mení na definitívny, pevnejší a estetickejší.

V prípade, že vaša kosť nie je dostatočne silná na to, aby sme do nej zubný implantát mohli vložiť, alebo môže dokonca úplne chýbať, v dnešnej stomatológii to už nie je problém. Chýbajúcu kosť vám dokážeme bez problémov doplniť“ – uisťuje pacientov MDDr. Kamenický.

2. NÁVŠTEVA

„Keď sa po troch až štyroch mesiacoch (každý pacient je individuálny prípad) opäť stretneme, vytvoríme na základe digitálneho odtlačku zubnú korunku na implantát, ktorá je vyrobená na našej klinike pomocou prístroja CEREC. Tento prístroj je jednou z najmodernejších svetových technológií, vďaka ktorej vám vieme vytvoriť rýchle a presné celokeramické náhrady zubov.“

3. NÁVŠTEVA

„Na tretej návšteve vám nasadíme na implantát korunku s nadstavbou a odchádzate z kliniky s novým vylepšeným úsmevom“ – dodáva odborník.

Ideálne je implantát osadiť hneď po vytiahnutí zuba

V takomto prípade dochádza k minimálnej strate mäkkých a tvrdých tkanív v oblasti vytiahnutého zuba.

Inou možnosťou je osadenie implantátu najskôr 3 mesiace po vytiahnutí zuba. V tomto prípade pacientovi zhotovíme dočasný medzerník, ktorý mu počas tohto obdobia bude plniť estetickú a spoločenskú funkciu.

Osadenie implantátu podľa najnovších trendov

Najnovšími trendmi v odvetví sú:

  • Navigovaná implantológia
  • Okamžité zaťaženie implantátu v jednej operácii
  • Okamžité osadenie implantátu ihneď po vytiahnutí zuba

Všetky metódy sú v SK Dental Clinic štandardom.
 „Na našej klinike využívame najmodernejšie technológie. Zubné implantáty zavádzame našim pacientom pomocou NAVIGOVANEJ IMPLANTOLÓGIE,“ – vysvetľuje MDDr. Kamenický.

Čo to vlastne navigovaná implantológia je?

Navigovaná implantológia  znamená, že zavedenie implantátu je vopred virtuálne naplánované v počítači na základe 3D CBCT scanu a digitálneho odtlačku zubov v ústach pacienta.

Rozdiel medzi CBCT a CT scanom

Zubné CT aj CBCT sú obe formy röntgenového žiarenia, ktoré ponúkajú 3D snímky vašich úst. Výhodou CBCT je, že radiačná záťaž je dramaticky nižšia ako pri CT. Postup s CBCT je tiež rýchlejší. CBCT prístroj je fyzicky menší a oveľa kompaktnejší ako CT skener. To znamená, že sa môže umiestniť v zubnej ambulancii, takže nie je potrebné navštevovať samostatné RTG oddelenie. 

CBCT scan vytvára 3D obrazy vnútra vašej ústnej dutiny, čo umožňuje zubárovi vidieť nielen vaše zuby, ale aj mäkké tkanivá, dýchacie cesty a kosti. Je to popredná svetová metóda na získavanie 3D zubných snímok. Používame ju na získanie presných meraní pre následné postupy pri zavádzaní zubného implantátu. Pozrieme sa napríklad na tvar vašej čeľuste či rozmery kosti v čeľusti. Určíme presné miesto na osadenie implantátu.

Vytvorenie chirurgickej šablóny a jej zhotovenie v 3D tlačiarni prenesie naplánovanú pozíciu do reality a významne uľahčí chirurgovi bezpečné a presné zavedenie implantátu.

Výhody navigovanej implantológie:

  • veľmi presné priestorové umiestnenie implántatu, ktoré predlžuje jeho životnosť a uľahčuje správne zhotovenie protetickej korunky.
  • ochrana pred poškodením okolitých dôležitých anatomických štruktúr
  • znižuje invazivitu zákroku, zníži tak pozákrokové bolesti a komplikácie

Ako je to s bolestivosťou

Napriek tomu, že predstava zavedenia zubného implantátu môže pôsobiť hrozivo, nejedná sa o bolestivý, ani zdĺhavý zákrok. V prípade, že má pacient dostatok kosti, trvá zavedenie jedného implantátu maximálne 15 – 20 minút. Ošetrenie prebieha v lokálnej anestézii a je úplne bezbolestné, ako je pacient zvyknutý aj u iných bežnejších zákrokov. Štandardom je často zavedenie 2-3 implantátov naraz, následne pacient užije 1-2 tablety bežného analgetika bez obmedzenia funkcie v práci a podobne. Samozrejme, zotavovacia fáza záleží od rozsahu zákroku.  Avšak vo všeobecnosti platí, že hojenie je po implantácii častokrát príjemnejšie, ako po extrakcii zuba. Implantát môže byť zavedený aj v celkovej anestézii, ale vzhľadom k povahe a charakteru zákroku to neprináša žiadne výhody.

Aké je riziko, že sa implantát neujme?

„Ak sa pacient nelieči na žiadne ochorenia, riziko pri navigovanej implantológii je úplne mizivé. U nás na klinike tento prípad nastane približne u dvoch – troch pacientov, zo vzorky približne 300 pacientov, čo je menej ako 1% prípadov a 10x lepšie ako svetový priemer. Ak by napriek tomu došlo k neujatiu implantátu, v krátkom čase je možné zákrok zopakovať, čo zvyčajne býva vždy úspešné.”. – objasňuje MDDr. Kamenický.

Cena zubného implantátu

Implantačná liečba je nadštandardná a patrí k cenovo náročnejším výkonom bez účasti zdravotného poistenia. Jedná sa totiž o „nadštandardný“ výkon z pohľadu zdravotných poisťovní, preto žiaľ nie je hradený verejným zdravotným poistením. V prípade, že pacient prišiel o zub cudzím zavinením, úhradu implantátu pokrývajú niektoré typy životného poistenia. Cudzie zavinenie je však potrebné pred úhradou poisťovni dokázať.

Zotavenie, sledovanie a následná starostlivosť

Všeobecne platí, že po zavedení implantátu je dôležitá minimálne taká ústna hygiena, ktorá zabezpečí trvalé zdravie prirodzeného zuba. To platí ako pre životnosť, tak pre správne hojenie implantátu. Ak implantát a okolité oblasti nie sú správne vyčistené, môže dôjsť k infekcii – periimplantitíde. Pravidelné používanie zubnej nite, medzizubných kefiek je rovnako dôležité ako pri svojich vlastných zuboch, ak nie ešte dôležitejšie. Ak boli spolu s implantátom (implantátmi) umiestnené provizórne náhrady, bude dôležité vyčistiť ich tak, ako by ste sa starali o svoje prirodzené zuby, aby ste zaistili čo najlepšie hojenie a fixáciu.  Predstava, kedy „nastrelené zuby“ sú riešením neochoty starať sa o svoj chrup, je tak žiaľ mylná.

Pacient je vždy po zákroku poučný o následnej starostlivosti o svoje zuby. Neodporúčame napr. hrýzť tvrdé cukríky na korunke, rovnako ako na svojich vlastných zuboch. Zubnému implantátu sa nič nestane, no korunka môže prasknúť.

„Na všetky úkony platí u nás nadštandardná 5-ročná záruka pri pravidelnej dentálnej hygiene minimálne 2x ročne. V prípade, že dentálna hygiena je u pacienta dobrá, nie je nutné robiť akýkoľvek zásah do korunky a zubného implantátu. Pri správnej starostlivosti slúži implantát po celý život. Dobrý implantát vydrží 5 rokov, ale pri správnej starostlivosti o zubný implantát, môže vydržať doživotne. Tu prináleží otázka – Ako dlho vydržia vlastne zuby? Doživotne? – Na to by si mal každý pacient odpovedať sám. Preto správna starostlivosť o chrup a zubné implantáty predlžuje ústne zdravie. – dodáva MDDr. Kamenický.

Na letisku či magnetickej rezonancii bez problémov

K častým mýtom patrí, že zubný implantát môže spôsobiť pacientovi ťažkosti pri niektorých odborných vyšetreniach (napríklad magnetickej rezonancii), alebo pri letiskovej kontrole. V súčasnosti sa všetky materiály vyrábajú z čistého titánu a zirkónovej keramiky, čo je plne kompatibilné s MRI prístrojmi a na letiskách nespôsobujú problémy.

MDDr. Maroš Kamenický
CEO SK Dental Clinic Stomatologická chirurgia, Implantológia

SK Dental © 2024.