rezervovať termín

Denná ambulancia

Zachovaná stomatológia

Zubný kaz

Ošetrenie zubného kazu patrí k najčastejším výkonom v zubnej ambulancii. Keď sa zubný kaz nachádza ešte len v povrchových vrstvách, javí sa ako biela škvrna na zube, neskôr môže stmavnúť. V prípade, že sa kaz nerieši, postupuje hlbšie do vnútra zuba.
Našim cieľom je skorá diagnostika kazu, ktorú vieme spraviť pomocou tzv. Bitewingovej snímky, kde vieme nájsť aj skryte medzizubné kazy. Ošetrenie zubného kazu prebieha pod zväčšením (orálny mikroskop/lupové okuliarky) a pomocou moderných materiálov, ktoré nám umožňuje zachovať zo zuba čo najviac nepoškodených tkanív. Našim cieľom je zub zachovať živý, aby sa kaz nedostal do hlbších častí zuba, teda do drene, kde sú cievy a nervy. Ak sa však kaz dostane až do drene, musíme na zube spraviť endodonticke ošetrenie zuba. Prevencia je úplne jednoduchá – správna hygiena, výživa a pravidelne preventívne prehliadky u zubného lekára a dentálneho hygienika.

Na fotkách je zachytená narušená sklovina zuba v dôsledku kazu, následné odstránenie amalgámovej výplne a zhotovenie bielej výplne.

Na fotkách je ošetrený́ primárny kaz na žuvacej ploche zuba. Za využitia odtlačku prirodzeného tvaru povrchu zuba, bola zhotovená́ biela vyplň bez potreby modelácie.

Protetická stomatológia

Protetická stomatológia je časť stomatológie, ktorá sa zaoberá náhradou chýbajúcich zubov alebo zuba, či časti zuba.
Ak príde k veľkému poškodeniu zuba, zub sa ošetrí, ale z pôvodných tkanív neostane veľa, takže zub treba ochrániť pred prasknutím či zlomením.
V protetickej stomatológií máme viac druhov nahradenia zuba:

1. Inaly/onlay/overlay – je nahradenie zuba, nie však celého ale iba časti, ktorá je poškodená, poprípade oslabená.  Zub sa obrúsi a nahrádzajú sa hlavne časti žuvacie, na ktoré zakusujeme. Pomocou techniky vieme takúto náhradu vyrobiť v jednom kuse – tým sa zvyšuje pevnosť zuba.

2. Korunka – Ide o najčastejšie protetické ošetrenie . Korunkou sa ošetrujú zuby po endodonci- ošetrení koreňových kanálikov- takéto zuby sú síce pevné, ale nie sú vyživovane, preto sú krehkejšie. Tak môže prísť ľahšie k zlomeniu časti zuba ktorá sa nebude dať nahradiť a zub sa bude musieť vytrhnúť -čomu sa snažíme zabrániť.
Pri ošetrení zuba korunkou sa zub obrúsi na pahýľ a na tento pahýľ sa potom dáva korunka, ktorá je v špeciálnom prístroji vyrobená pomocou 3D scanu, bez nutnosti nepríjemného odtlačku. Na korunky sa používajú rôzne materiály. Najčastejšie sa využíva ZIRKÓN, na ktorý sa nanáša keramika a tak sa zubný technik snaží vytvoriť čo najviac prirodzený zub. Taktiež sa často využíva materiál E-max. Z tohto materiálu sa vyrábajú celokeramické korunky a zastáva estetickejšiu formu korunky, teda korunky majú najprirodzenejší vzhľad.

3. Dočasné korunky – z našej klinky nebudete po obrúsení zuba/zubov odchádzať bez náhrady. Vždy vám vytvoríme dočasné zúbky, s ktorými môžete normálne fungovať pokiaľ naše techničky nespravia finálne zúbky.

4. Fazety – malé, drobné nedostatky zubov hlavne predných, či už farba, tvar alebo veľkosť nám vedia vyriešiť fazety. Fazetka je veľmi tenký kúsok, ktorý sa lepí na zub. Takýto zub je obrusovaný veľmi minimálne a šetrne, aby sa zachovalo čo najviac vlastných tkanív zuba.

5. Mostík– je protetické riešenie, v prípade, že nám chýba jeden alebo viac zubov. Mostík spája medzeru medzu minimálne dvoma zubmi. Zuby vedľa medzery sa musia obrúsiť (tak ako na korunky) a následne sa prostredníctvom prístroja vytvorí mostík ktorý bude nasadený na obrúsene zuby a bude vypĺňať medzeru.

6. Protézy– pri slove protézy alebo ľudovo povedané „žaba“, sa každý trošku sa zamračí. Avšak nie je sa čoho báť. Moderné protézy – tzv. Deflex protézy sú vyrobené z plastu. Snažia sa čo najlepšie nahradiť chýbajúce zuby a aj s svojou komfortnosťou a estetikou nezaostávajú. Defex protézy už nemajú kovové háčiky ale všetko je v jednom tele vo farbe ďasna, tak aby bola protéza čo najmenej viditeľná.

Zuby na počkanie –  v určitých prípadoch naše moderné vybavenie a technika už tak pokročili, že zuby vieme v jeden deň obrúsiť a aj nasadiť hotovú prácu.

Na fotkách sú zachytené 4 zubné korunky pre pacienta vyrobené na počkanie v našom laboratóriu, ktoré sme v ten istý deň aj nasadili pacientovi.

Na fotkách je zachytená výroba nového úsmevu pomocou zubných korumiek.

SK Dental © 2024.