rezervovať termín

Röntgen

Na našej klinike máme plné röntgenové vybavenie pre zubné ambulancie. Využívame viac typov röntgenov a typov snímok – tu si ich priblížime:

IO RGT – intraorálny röntgen – malý röntgen je priamo v ambulancii a robíme s ním malé snímky priamo v kresle.

Intraorálna malá snímka – detailne nám ukáže zub, jeho koreň a priestor okolo koreňa, má veľký diagnosticky význam. Používa sa aj pri ošetrení koreňových kanálikov, aby sme videli, či sme zub ošetrili správne.

Bitewing- záhryzová snímka – je to malá snímka, určená na kontrolu medzizubných priestorov, je to asi najdôležitejšia preventívna snímka. Na tejto snímke môžeme vidieť malé začínajúce kazy, kontrolu malých kazov, a taktiež aj nánosy zubného kameňa v medzizubných priestoroch. Z preventívneho hľadiska ide o jednu z najdôležitejších snímok.

IO RGT – intraorálny rentgen

Bitewing- záhryzová snímka

Veľký panoramatický Röntgen/3D CT

OPG – panoramatická snímka – veľká snímka všetkých zubov, ktorá by sa mala pravidelne robiť pri preventívnej prehliadke, aspoň každé 3 roky. Na tejto snímke vidíme všetky zuby, zuby múdrosti, okolie kosti, korene, zápaly pod zubami, vidíme tu aj prínosové dutiny, v nich sa niekedy môžu nachádzať cysty, ktoré tiež vidíme na OPG snímke. Ďalej tu môžeme vidieť aj kĺb sánky.

CBCT – je to 3D snímka, ktorá nám zobrazuje najdetailnejšie zobrazenie zubov a štruktúr v sánke a čeľusti. Moderný prístroj nám vie vyhotoviť podľa potreby len výrez, teda malé CT iba konkrétnej oblasti, ktorú potrebujeme vidieť – tým pádom je aj menšia radiačná záťaž pre pacienta. Jej využitie je pri náročnejších úkonoch a komplikovanejších situáciách.
Má využitie hlavne pri implantátoch, kde lekár presne vie kam zavedie implantát na milimeter presne. Vyžíva sa pri diagnostike cýst, pri komplikovaných ošetreniach koreňových kanálikov, kde môžeme sledovať milimeter po milimetri celý koreň.

Všetky naše prístroje sú špičkou na trhu a spĺňajú najprísnejšie štandardy ochrany pacienta, ako aj lekára.

SK Dental © 2024.