rezervovať termín

Starostlivosť o zuby je v tehotenstve mimoriadne dôležitá. V tomto období plnom hormonálnych zmien rastie riziko zubného kazu. Ochorenia v ústnej dutine môžu ovplyvniť nielen zdravie a komfort matky, ale aj zdravý vývoj dieťatka. Nepodceňte preto ani túto starostlivosť a objednajte sa u svojho stomatológa čím skôr.

Ako sa o svoj chrup starať pred, počas i po tehotenstve vám v našom článku poradí odborný garant SK Dental Clinic Bratislava MDDr. Martin Kadlic. Na záver sme pre vás pripravili pár rád, ako sa postarať aj o zúbky malého bábätka.

K zubárovi ideálne už pred tehotenstvom

V prípade, že bábätko ešte len plánujete, máte výbornú východiskovú situáciu. Oboznámte svojho ošetrujúceho zubného lekára so svojím zámerom a naplánujte potrebné zubné ošetrenia ešte pred tehotenstvom. Stomatológ vám zuby starostlivo prehliadne a odstráni prípadné nedostatky včas, nie na poslednú chvíľu.

„V prvom rade je dôležitá preventívna prehliadka u stomatológa na pravidelnej báze a udržiavanie si zdravých zúbkov. Toto platí aj pre bežných ľudí samozrejme, ale pri tehotenstve už vravíme o dvoch ľuďoch. Mamička s bábätkom sú už od začiatku veľmi prepojení. Všetky zápaly, problémy v ústach sa nejakým spôsobom prenášajú aj na dieťatko. Ak sú zápaly väčšieho charakteru, negatívne ovplyvňujú aj malého človiečika. Preto je dôležité, aby už pred tehotenstvom boli zúbky a ďasná zdravé,“ upozorňuje MDDr. Kadlic.

Nezabudnite sa objednať na profesionálnu dentálnu hygienu, no zvýšenú pozornosť venujte aj preventívnej domácej starostlivosti, aby ste zachovali dobrý zdravotný stav svojej ústnej dutiny počas záťažového obdobia. Zvýšená preventívna starostlivosť nie je dôležitá len zo zdravotného hľadiska, ale ušetrí vám aj značné finančné prostriedky na naprávanie chýb, ktorým sa dalo ľahko predísť.

Dve zubné prehliadky počas tehotenstva

V prípade, že už bábätko čakáte, máte nárok na dve prehliadky u stomatológa počas tehotenstva – na začiatku a ku koncu. Je dôležité túto možnosť využiť. U tehotných žien dochádza totiž nielen k hormonálnym zmenám, ktoré zvyšujú riziko stomatologických ťažkostí, ale aj ku zmenám stravovacích návykov, či k ranným nevoľnostiam, ktoré poškodzujú zubnú sklovinu.

Tip odborníka: „Tehotenstvo ako také spôsobuje rôzne zmeny hormónov, zmeny chutí, ďalej to môžu byť ranné nevoľnosti či nechutenstvo. Toto všetko môže negatívne pôsobiť na zuby a ďasná. Preto je dôležité pravidelné čistenie zubnou kefkou ráno a večer a tiež medzizubná kefka, ktorá je veľmi dôležitá a nemôže chýbať pri domácej hygiene!“

Dôležitosť dentálnej hygieny počas tehotenstva zdôrazňuje aj Bc. Peter Jašurek – dentálny hygienik SK Dental Clinic Bratislava: „Dentálna hygiena je u tehotných žien obzvlášť dôležitá. Počas prvého trimestra je hygiena zameraná najviac na informovanie matky na zmeny v ústnej dutine, ktoré môžu sprevádzať tehotenstvo (znížené pH vplyvom rannej nevoľnosti, tehotenská gingivitída, atď.) a edukáciu v oblasti správnej domácej starostlivosti o ústnu dutinu. Druhý trimester je ideálny na vykonávanie všetkých úkonov, ktoré zahŕňa profesionálna dentálna hygiena, bez toho aby bolo dieťa akokoľvek ohrozené. V treťom trimestri dentálnu hygienu zameriavame najmä na prípravu na starostlivosť o ústnu dutinu dieťaťa po narodení.

Väčšie zákroky radšej po pôrode

Bežná oprava zubného kazu, či jednoduchá extrakcia počas tehotenstva nie sú problémom. Ani lokálnej anestézy v prípade, že je potrebná, sa netreba obávať. Moderné anestetiká sú bezpečné aj pre tehotné, samozrejme každú pacientku je potrebné posúdiť individuálne. Ideálny čas na ošetrenie je druhý trimester, naopak, menej vhodné obdobie je tesne pred pôrodom.

V prípade, že si to charakter zákroku vyžaduje, je možné aj užívanie liekov proti bolesti na báze paracetamolu (napr. Paralen), respektíve antibiotík. V odôvodnených prípadoch stomatológ konzultuje zvolenú liečbu s ošetrujúcim gynekológom.

Komplikovanejšie zákroky, ktoré nie sú akútne, je však vhodnejšie absolvovať v období po pôrode.

Častou obavou tehotných pacientiek je absolvovanie zubného röntgenového vyšetrenia. Vďaka moderným RTG prístrojom je však dávka žiarenia veľmi malá, je možné ju porovnať s jedným letom na dovolenku, alebo s víkendom na Štrbskom plese. Aj v tomto prípade platí, že sa vykonáva počas gravidity len v nevyhnutných diagnostických prípadoch.

MDDr. Martin Kadlic
Odborný garant SK Dental Clinic Bratislava

Bc. Peter Jašurek
Dentálny hygienik SK Dental Clinic’s

Kedy s dieťatkom prvýkrát k zubárovi?

S prvou návštevou u zubára s bábätkom nečakajte. Ideálne je absolvovať ju ešte pred prerezaním prvého zúbka. Naučiť dieťa preventívnej starostlivosti o svoje zdravie je jednou z najdôležitejších vecí, ktorú preň môžete urobiť. Zubár vás poučí, ako sa správne o detské zúbky starať, aké potraviny pre zdravý chrup sú, alebo nie sú vhodné, u dieťaťa nevzniknú nežiaduce návyky. Zároveň dieťatko nebude mať spojenú návštevu zubára s bolestivými zákrokmi na poslednú chvíľu, ale naopak, naučí sa o svoje zúbky pravidelne preventívne starať.

Z návštevy zubára nerobte vedu

Váš prístup k návšteve zubára je pre dieťa vzorom. Ak budete pokojná a pozitívne naladená, návštevu s prehľadom zvládne aj váš potomok. Drobná odmena za šikovnosť dieťatko poteší, mala by to však naozaj byť len maličkosť a určite nie sladkosť. Dieťa by malo pochopiť, že starostlivosť o chrup je bežná súčasť života, nie výnimočná statočnosť. Primeraná pochvala je dôležitá, no preháňanie zásluh môže v drobcovi vyvolať dojem, že zubné ošetrenie je mimoriadna nepríjemnosť a ponesie si to so sebou v podvedomí po celý život. Od nás dostanú naši detskí pacienti ako odmenu – medailu za statočnosť.

Dobré tipy pre starostlivosť o detské zúbky:

  • Ak vaše dieťatko používa cumlík, nenamáčajte mu ho do cukru či medu, aby ste ho utíšili. Škodíte jeho budúcemu chrupu.
  • Od cumlíka sa snažte svojho drobca čím skôr odnaučiť. Jeho používanie môže viesť k skriveniu mliečnych zúbkov.
  • Detský cumlík, lyžičky, poháriky neolizujte. Ak máte v ústnej dutine zubný kaz, môžete ho baktériami preniesť na dieťa.
  • Vhodné nápoje pre deti sú nesladený čaj, alebo pitná voda. Nápoje s obsahom cukru nie sú vhodné nielen pre bábätká, ale ani pre staršie deti.
  • Detskému chrupu škodia akékoľvek sladké jedlá – najmä tie, ktoré v ústnej dutine zostávajú dlhšiu dobu (cukríky, lízanky…). Ak nie je možné konzumácii takéhoto jedla zabrániť, naučte svoje dieťa aspoň vypláchnuť si ústa na záver čistou vodou a večer chrup dôkladne vyčistiť.
  • Vhodný nástroj na čistenie mliečnych zúbkov je detská zubná kefka s mäkkými štetinami. Vymeniť ju za novú je potrebné každé tri mesiace.
  • Dieťa si najskôr čistí zúbky samé, následne by mal rodič zúbky dočistiť, kým nebudú čisté. Vieme si to skontrolovať tak, že by mali byť zúbky hladké z každej strany.

Buďte vzorom pre svoje dieťa

Najlepšia rada na záver je, že dieťa je obrazom svojich rodičov. Ak sa o svoje zuby staráte preventívne, pravidelne a správne, vaše dieťa to bude robiť tiež. Ak túto rutinu ešte nemáte zvládnutú a plánujete potomka, je najvyšší čas to zmeniť. Zlepšíte svoj celkový zdravotný stav, predídete nepríjemným problémom, ušetríte nemalé financie a svojmu dieťatku budete najlepším vzorom. Zubný lekár vám môže pomôcť, poradiť, vyliečiť. No o zúbky je potrebné starať sa každý deň, aby boli zdravé. Ak ešte stále váhate a potrebujete nasmerovať, radi vám v SK Dental Clinic poradíme.

SK Dental © 2024.