rezervovať termín

Zdravý a krásny úsmev je tou najatraktívnejšou ozdobou každého z nás. Aby sme ho však dosiahli, nezaobídeme sa bez dôkladnej pravidelnej domácej starostlivosti. Výber zubnej kefky robíme všetci niekoľkokrát ročne, no často sa nad ním hlbšie nezamýšľame. Kúpime kefku podľa ceny, obľúbenej farby, či atraktívneho tvaru. Vieme však, či je pre náš chrup naozaj vhodná? Vybrať si manuálnu zubnú kefku, alebo investovať do elektrickej? Ako sa vyznať v rôznych tvrdostiach štetín?

Bc. Peter Jašurek, dentálny hygienik SK Dental Clinic Bratislava vám pomôže zorientovať sa v spleti možností a urobiť naozaj zdravé a informované rozhodnutie. V našom sprievodcovi výberom ideálnej zubnej kefky sa spolu s ním pozrieme na to, ktorá zubná kefka môže byť pre vás najlepšia a prečo.

Elektrické zubné kefky sú účinnejšie i zábavné

Zubné kefky si môžeme rozdeliť na manuálne a elektrické. Výhodou manuálnej zubnej kefky je predovšetkým jej nižšia cena. „Oproti manuálnej zubnej kefke sú elektrické zubné kefky omnoho účinnejšie. Vyššie rady zubných kefiek dokážu spolupracovať s aplikáciou, vďaka ktorej môžeme
napríklad vidieť, ktorým častiam zubov sa venujeme menej, alebo kde kefkou príliš tlačíme. Tieto funkcie môžu mať aj motivačný charakter , a to najmä u detí“ vysvetľuje hygienik.

Výber vhodnej zubnej kefky konkrétne pre vás je však vhodné skonzultovať so vaším dentálnym hygienikom.

Mäkké štetiny sú bezpečnou voľbou

Pre väčšinu ľudí je vhodná zubná kefka s mäkkými štetinami. Kefky so strednými, či dokonca tvrdými štetinami môžu nezvratne poškodiť ďasná, povrch koreňa a ochrannú zubnú sklovinu. Tieto kefky si vyberajte jedine v prípade, že vám to odporučí váš zubný lekár.

„Súčasným trendom je vyberať zubnú kefku s malou hlavičkou, rovnou rúčkou a rovným zastrihnutím štetín“ odporúča odborník. Zubné kefky s malou hlavičkou ľahšie dosiahnu do každej časti ústnej dutiny vrátane zadných zubov. Správna rúčka, ktorá nám dobre sadne do ruky, je tiež dôležitou voľbou.

Každý člen domácnosti – osobitný pohár so zubnou kefkou

Nesprávnym návykom je skladovanie všetkých zubných kefiek v jednom pohári. Pri tomto spôsobe uchovávania môže dôjsť k prenosu baktérií medzi štetinkami kefiek. Správny spôsob skladovania je každá kefka v osobitnom pohári, hlavičkou hore.

Nová kefka každé tri mesiace

„Zubnú kefku by sme mali meniť každé 3 mesiace alebo skôr pokiaľ je na štetinkách viditeľné opotrebenie, či po prekonaní choroby“ varuje Bc. Jašurek.

Ak sa vám štetinky novej zubnej kefky rýchlo ohýbajú do strany, na vine je zrejme prílišný tlak pri manuálnom čistení. Odporúčame čistiť chrup šetrnejším spôsobom a jemnejším tlakom nielen kvôli šetreniu pomôcok zubnej hygieny, ale najmä kvôli ochrane svojej zubnej skloviny.

Bc. Peter Jašurek
Dentálny hygienik SK Dental Clinic

Detské zubné kefky

Starostlivosti o zúbky učíme deti už od bábätka. Po každom kojení pretierame vlhčenou gázou priestor pod hornou perou dieťatka. Po prerezaní prvých zúbkov môžeme dať dieťatku kefku s mäkučkými štetinkami do ktorých môže hrýzť, no rodič musí už 2x denne dočisťovať zuby, a to ideálne jednozväzkovou kefkou. Staršie deti už samostatne používajú detské zubné kefky s mäkkými štetinkami, ale stále je potrebná asistencia, kontrola a dočisťovanie od rodiča.

Na detské zúbky je vhodné použiť špeciálnu detskú zubnú pastu neutrálnej chuti a bez dráždivých látok. Ochráni krehkú sklovinu mliečnych zubov a deti neodradí výraznými príchuťami používanými v zubných pastách pre dospelých.

Výber kefky pre používateľov zubných náhrad, zubných strojčekov a zubných implantátov

  1. Zubné náhrady – zubné kefky majú zväčša väčšiu zakrivenú hlavičku, aby dokázali prečistiť všetky záhyby na náhrade a hrubšiu rúčku pre pevné uchopenie.
  2. Zubné strojčeky – okrem klasickej zubnej kefky je nutné pravidelné používanie aj kefky jednozväzkovej. Tá sa vďaka malej hlavičke a husto uloženým štetinkám dokáže dostať aj na miesta, kde klasická zubná kefka nedosiahne. „Ideálne je voliť jednozväzkovú kefku s dlhšími štetinkami. V portfóliu výrobcov zubných kefiek vieme nájsť aj kefky, ktoré sú určené práve pre zubné strojčeky a dokážu lepšie dočistiť zámky na zuboch“ radí odborník.
  3. Zubné implantáty – aj v tomto prípade je nutné zaradiť okrem klasickej zubnej kefky aj jednozväzkové kefky s dlhšími štetinkami, ktoré sa dokážu dostať pod okraj ďasna a prečistiť priestor pod korunkou.

Ostatné pomôcky domácej dentálnej hygieny

Okrem zubnej kefky používame pri domácej ústnej hygiene množstvo iných pomôcok:

  • Jednozväzková kefka – okrem už spomínaných použití vie byť taktiež skvelou pomôckou napríklad pri abnormálnom postavení zubov či čistení zadných úsekov chrupu, kde klasická zubná kefka z rôznych príčin nedosiahne.
  • Zubná niť – používa sa na čistenie medzizubného priestoru, čistí najmä bod kontaktu (miesto, kde sa zuby dotýkajú) a bočnú stenu zuba.
  • Medzizubná kefka – čistí priestor pod bodom kontaktu susediacich zubov.
  • „Superfloss niť“ – používa sa pri čistení mostíkov, implantátov či strojčekov. Táto niť je na koncoch pevná, aby sme ju vedeli zaviesť do užších priestorov a v strede zhrubnutá, kvôli lepšiemu čistiacemu účinku.

Jednou z najčastejších chýb v ústnej hygiene je opomínanie čistenia mäkkých tkanív. S tou nám pomôže:

  • Kefka alebo škrabka na jazyk
  • Ústna voda – na čistenie ostatných mäkkých plôch v ústnej dutine.

Medzi novodobé trendy sa dostáva aj ústna sprcha , ktorá dokáže odstrániť napríklad zvyšky jedla, no nenahradí mechanické čistenie.

Správna technika čistenia zubov zubnou kefkou

Starostlivosť o chrup by mala byť bežnou rutinou – dvakrát denne, ideálne 30 minút po jedle, kým nebudú všetky zubné plochy hladké. Techník čistenia zubov poznáme mnoho. Nedá sa vymedziť jedna, ktorá je “správna” pre všetkých. V ambulancii dentálnej hygieny vám individuálne stanovíme techniku na mieru podľa vášho stavu.

SK Dental © 2024.