Pravidelné návštevy zubného lekára sú pre väčšinu z nás samozrejmosťou. Vieme tiež, že stomatologické ošetrenie nie je lacnou záležitosťou a výborný stav chrupu si chceme zachovať do čo najvyššieho veku. No zatiaľ čo návšteva kaderníčky či holiča je pre nás bežná, pravidelnú dentálnu hygienu máme tendenciu zanedbávať. Jedná sa pritom o najlepšiu prevenciu pred všetkými zubnými ochoreniami, vďaka ktorej môžeme predísť závažným zdravotným problémom.
Prečo je dentálna hygiena dôležitá? Čo od nej očakávať? Podľa čoho si vybrať dentálneho hygienika? Tieto i ďalšie otázky vám zodpovieme v našom článku. Na záver ešte pridáme pár rád, ako sa o svoje zúbky starať správne doma.
Dentálna hygiena nie je luxusom, ale dôležitou prevenciou
Pravidelné profesionálne čistenie zubov pomáha predovšetkým predchádzať vzniku zubného kazu a zápalu ďasien. Tieto ochorenia spôsobuje zubný mikrobiálny povlak, ktorý je možné odstrániť len mechanicky, a to pomôckami pre ústnu hygienu. Pri jeho nedostatočnom odstránení sa v povlaku ukladajú baktérie, ktoré spôsobujú pacientom nepríjemné ťažkosti a privedú ich skôr či neskôr k zubnému lekárovi.
Pacient u nás absolvoval dentálnu hygienu. Na fotkách môžete vidieť zmenu pred a po.
Zápal ďasien sa spočiatku prejavuje nenápadným opuchom, citlivosťou a občasným krvácaním ďasien. V prípade, že nedôjde k profesionálnemu odstráneniu povlaku a zubného kameňa, dochádza k poškodeniu kosti a tkanív okolo zuba (parodontu).
„Poškodenie kostí a parodontu (parodontitída) má za následok zápach z úst, krvácanie, ústup ďasna a kývanie zubov. Tým, že ďasná sú zapálené, baktérie majú uľahčený priechod do krvi a dokážu tak vo vzdialených orgánoch ľudského tela vyvolať sekundárnu infekciu a systémové ochorenia, akými sú: cukrovka diabetes mellitus, kardiovaskulárne ochorenia, reumatoidná artritída, rakovina a pod.,“ varuje dentálna hygienička Bc. Zuzana Harničarová – zo SK Dental Clinic Prešov. Dentálna hygiena však nie je len preventívne ošetrenie. Je dôležitá aj ako starostlivosť pred a po stomatologickej liečbe. V neposlednom rade je vyhľadávaná aj estetická stránka dentálnej hygieny – bielenie zubov, odstránenie pigmentácií, či implantácia dentálnych estetických ozdôb.
Bolesti sa netreba báť
Mnoho pacientov, ktorí s dentálnou hygienou nemajú zatiaľ skúsenosti, sa obávajú nepríjemného, bolestivého ošetrenia.
„Bolestivosť je v tomto prípade subjektívna, ale určite menej častá. Závisí od diagnostického stavu pacienta. Pre väčšinu ľudí je hygiena príjemným zážitkom. Ak bolí, tak len minimálne, pacientov, ktorí majú citlivejšie zuby. Citlivé sú najmä spodné zuby, ale aj to je individuálne. Vždy sa snažím ošetriť pacienta bez bolesti,“ hovorí hygienička.
Optimálny interval ošetrenia je raz za pol roka
Vo všeobecnosti nám postačia dve ošetrenia do roka. U kardiologických pacientov, ktorí majú problémy s kazivosťou zubov a u parodontologických pacientov sa dentálna hygiena odporúča častejšie. Dĺžka ošetrenia je individuálna, nakoľko pristupujeme individuálne ku každému pacientovi. Vo všeobecnosti trvá ošetrenie 40-60 minút. Záleží od toho, v akom stave pacient prišiel, či sa jedná o prvú návštevu, alebo pacient chodí na dentálnu hygienu pravidelne.
Priebeh ošetrenia v skratke:
- Vstupné vyšetrenie, zdravotná anamnéza, röntgenová snímka dôležitá kvôli správnej diagnostike.
- Klinické vyšetrenie – vyšetrenie stavu chrupu, stavu hygieny, parodontu..
- Odstránenie povlaku a zubného kameňa ultrazvukovým prístrojom – nad ďasnom i pod ním.
- Dočistenie ručnými nástrojmi – tzv. škrabkami a kyretami.
- Pieskovanie – alebo odborne „airflow“, odstraňuje zubný povlak a pigmentácie. Vyčistí zuby do ich prirodzenej farby.
- Polishing – čistenie a leštenie zubov, vďaka ktorému dosiahneme ich hladký a lesklý povrch.
- Motivácia a inštruktáž – konkrétne na mieru podľa problému pacienta. Poučenie o použití pomôcok – zubná kefka, medzizubná kefka, dentálna niť, atď.
- Fluoridácia tvrdých zubných tkanív
Ako si vybrať kvalitné zariadenie pre dentálnu hygienu?
Vyberať podľa toho, ktoré zariadenie má prvý voľný termín? Orientovať sa podľa ceny za ošetrenie? Podľa vzdialenosti od bydliska? Prihliadať na referencie známych?
Faktorov, ktoré zvažujú pacienti pred prvým ošetrením, je mnoho. Výber odborníka na dentálnu hygienu by sa však mal riadiť predovšetkým kombináciou vzdelania, dobrého vybavenia ambulancie a ľudského prístupu. Ak potrebujete radu s výberom správneho zariadenia, obráťte sa na svojho zubného lekára. Určite má prehľad o dostupných službách vo vašom okolí i o ich kvalite. „Ukazovateľom kvalitnej služby je sústavné vzdelávanie dentálnej hygieničky, materiálne vybavenie ambulancie, ktoré uľahčí prácu a je prínosom pre pacienta a hlavne zdraví a spokojní pacienti,“ dodáva Bc. Zuzana Harničarová.
Bc. Zuzana Harničarová – dentálna hygienička SK Dental Clinic Prešov .
Zásady domáceho ošetrenia
Základom starostlivosti o zuby je dôkladná individuálna domáca starostlivosť. Ústnej hygiene by sme sa mali venovať aspoň dvakrát denne – ráno a večer. Metóda čistenia by mala byť vždy jemná a šetrná k zubom a ďasnám. Nesprávnou technikou totiž môže dôjsť k poškodzovaniu a odhaľovaniu zubných krčkov. Nevhodný je aj príliš veľký tlak, ktorý môže poškodzovať zubnú sklovinu. Správnej technike čistenia zubov vás naučí váš zubný hygienik.
Dôležitý je aj výber vhodných pomôcok. K základným, ktoré by mali byť súčasťou bežnej starostlivosti o zuby patria:
- Kvalitná zubná kefka – ideálna má mäkké a husté štetinky a malú čistiacu plochu, teda malú hlavičku.
- Jednozväzková kefka – dopĺňa klasickú zubnú kefku, vďaka nej je možné zuby detailne vyčistiť.
- Medzizubná kefka – slúži k dokonalému vyčisteniu medzizubných priestorov, kam sa bežnou kefkou nedostaneme. Môže mať rôznu hrúbku.
- Zubná niť, prípadne superfloss niť, ktorá je zvlášť vhodná pre osoby s ortodontickými aparátmi, fixnými náhradami, či implantátmi.
Ak ste doteraz dentálne pomôcky nepoužívali, počas prvej návštevy vám hygienička predvedie inštruktáž spolu so správnou technikou i systémom čistenia zubov.
Najdôležitejšie na čistení zubov je mechanické odstránenie zubného povlaku. „Výber zubnej pasty, či ústnej vody nie je pre ústnu hygienu prioritne dôležitý. Tieto pomôcky sa nedostanú cez zubný povlak. Ten treba najskôr dôsledne odstrániť,“ radí odborníčka.
Zhrnutie na záver
Starostlivosť o zdravie ústnej dutiny by u každého z nás mala zahŕňať:
- pravidelnú individuálnu hygienu minimálne dvakrát denne,
- profesionálnu dentálnu hygienu raz za pol roka,
- pravidelné preventívne prehliadky raz ročne, a prípadne potrebné ošetrenia u stomatológa podľa potreby.
V prípade, že sa o svoje zuby správne staráme a zvykneme si na pravidelné návštevy dentálneho hygienika, je pravdepodobné, že zabránime mnohým nielen orálnym ochoreniam. Ušetríme tak finančné prostriedky, ale aj čas potrebný na ich liečbu a predídeme často bolestivým ťažkostiam. Preventívne prehliadky u zubára už nebudú strašiakom, ale iba krátkou a príjemnou návštevou.
Kliniky SK Dental sú vám k dispozícii v štyroch krajských mestách – v Trnave, Žiline, Prešove a Bratislave. Pracujeme s najmodernejšími prístrojmi a uprednostňujeme neinvazívny, bezbolestný prístup. Máme spokojných pacientov všetkých vekových kategórií. Príďte sa k nám na vlastnej koži presvedčiť, že dentálna hygiena je jednoduchý, rýchly a najmä bezbolestný spôsob prevencie nielen proti zubnému kazu.