rezervovať termín

Žiarivo biely úsmev je tým najkrajším doplnkom každého z nás. Človek s rovnými, bielymi zubami pôsobí zdravšie, vitálnejšie, optimistickejšie a sympatickejšie, dokonca mladšie.

Nie každému však príroda nadelila do vienka prirodzene biele zuby. Navyše k nežiaducemu sfarbeniu vedú aj mnohé naše zlozvyky. Nad bielením zubov sa preto skôr či neskôr začne zamýšľať väčšina z nás.

Spôsobov, ako docieliť žiarivý úsmev je viacero, niektoré bezpečné, iné úplne nevhodné. Ak sa chcete vyhnúť často nezvratnému poškodeniu zubnej skloviny spôsobenému neodborným bielením, zverte sa do rúk profesionálov.

Ktoré zvyky vedú k sfarbovaniu zubnej skloviny?

Čomu sa vyhnúť pri bielení zubov?

Pre koho je bielenie vhodné?

Odpovede na tieto a mnohé ďalšie otázky sa dozviete v našom článku.

Na fotkách je zachytené bielenie z pôvodnej farby zubov pacienta B2 – sme bielili do farby BL2, ktorá pôsobí v ústach pacienta veľmi prirodzene.

Nie je bielenie ako bielenie

Pojem „bielenie zubov“ je na Slovensku zaužívaný ako všeobecný výraz označujúci snahu o dosiahnutie belšej farby zubnej skloviny. Používame ho v prípade, že máme na mysli očistenie zubov od pigmentových nánosov na ich pôvodnú farbu, ale aj vtedy, keď skutočne popisujeme zmenu vrodeného sfarbenia zubnej skloviny na bledší odtieň.

„Toto bielenie je však potrebné rozdeliť do dvoch slov a to na whitening a bleaching,“ vysvetľuje Bc. Janka Hurtalová dentálna hygienička SK Dental Clinic Žilina.

1. „Whitening“ – označujevyčistenie zubov od nánosov zubného kameňa a pigmentácií. Takéto čistenie sa vykonáva v pravidelných intervaloch v ambulancii v rámci dentálnej hygieny pomocou tzv. air-flow (pieskovania), ktoré odstraňuje povlaky a pigmentácie, a ultrazvuku, ktorý odstráni zubný kameň. Takto sa nám vráti pôvodná (vrodená) farba zubov. Doma môžeme tento efekt udržiavať pomocou zubných pást s označením whitening. Ide najčastejšie o zubné pasty napríklad s obsahom čierneho aktívneho uhlíka, ktoré pôsobia na základe abrazivity. Abrazivita znamená, že zubná pasta obsahuje drsnú zložku, ktorá odstraňuje mäkký povlak zo zubov, a tak nám udržuje pôvodnú farbu zubov.

Viac informácií o whiteningu ako súčasti dentálnej hygieny sa dozviete v našom článku:
https://skdental.sk/dentalna-hygiena-co-by-ste-o-nej-mali-vediet/

2. „Bleaching“ –  ide o ovplyvnenie farby zubov pomocou chemických prostriedkov, najčastejšie pomocou karbamid peroxidu a peroxidu vodíka. Patrí do rúk skúsených odborníkov, ktorí dohliadnu na bezproblémový priebeh bielenia.

Bielenie formou bleachingu len pre zdravých ľudí a zdravé zuby

Ak uvažujete o zosvetlení pôvodnej farby svojej zubnej skloviny, musíte byť predovšetkým dospelá, zdravá osoba. Bielenie sa neodporúča tehotným ženám, ani pacientom s citlivými krčkami. Zároveň treba počítať s tým, že belší odtieň je možné dosiahnuť len na pôvodnej zubnej sklovine. V prípade, že máte zubné výplne a protetické práce z minulosti, tieto zostanú v pôvodnej farebnosti. Počítajte teda s ich nutnou výmenou.

Predpokladom úspešného bielenia je aj dobrý zdravotný stav vašich zubov. Znamená to pravidelné návštevy dentálnej hygieny a zodpovedné domáce ošetrenie pomocou dentálnej nite, medzizubných kefiek i klasickej zubnej kefky. Bieliť sa totiž môžu len zdravé a čisté zuby.

Biele zuby na celý život za tri týždne

„V klinikách SK DENTAL používame bielenie (bleaching) od Českej firmy Pure Whitening,“  vysvetľuje hygienička. K žiarivému úsmevu sa pomocou nej dopracujete za menej ako mesiac.

Tento systém kombinuje pohodlné domáce bielenie s odbornou starostlivosťou v ambulancii. Zahŕňa úvodnú starostlivú hygienu, tvorbu zubných dláh na mieru pacienta, sadu prípravkov na domáce bielenie i ordinačné bielenie počas bieliaceho obdobia.

Kombinované bielenie pre trvalý efekt

Mnoho pacientov si volí výhradne ordinačné bielenie zubov, lebo verí v jeho vyššiu efektivitu.

Počas krátkej doby v ordinácii však prejdú bieliace faktory len slabou vrstvou skloviny, ktorá sa opäť rýchlo sfarbí. Trojtýždňová každodenná starostlivosť pomocou metódy firmy Pure Whitening je však zárukou kvalitného hĺbkového ošetrenia pod odborným dohľadom vrátane bielenia v ambulancii. Kombinuje tak profesionálne prípravky, dlhodobé pôsobenie a odborný prístup.

Fázy bielenia pomocou kombinovaného bielenia Pure Whitening:

 • dentálna hygiena v zubnej ambulancii,
 • vytvorenie odtlačkov zubov v zubnej ambulancii pre zubné dlahy,
 • odovzdanie zubných dláh pacientovi spolu so sadou domáceho bielenia,
 • týždeň nočného domáceho bielenia pomocou 10 % karbamid peroxidu,
 • týždeň nočného domáceho bielenia pomocou 16 % karbamid peroxidu,
 • hodinové ordinačné bielenie pomocou 6 % peroxidu vodíka,
 • hodinové – denné domáce bielenie pomocou 6 % peroxidu vodíka (približne 5 dní).

Je bielenie zubov bezpečné?

Peroxid vodíka sa na bielenie zubov používa desaťročia a za celé toto obdobie nie je známe ani jedno poškodenie zubnej skloviny.

Rady na zachovanie bielej farby zubov od našej odborníčky:

 • vyvarujte sa pitiu tmavých nápojov ako je káva, zelený čaj, colové nápoje. V prípade, že si ich doprajete, po ich konzumácii si vyčistite zuby.
 • zrieknite sa fajčenia
 • v prípade potreby robte udržiavaciu fázu bielenia v domácom prostredí – bieliace zubné pasty a ústne vody
 • v prípade citlivých zubov vynechajte kyslé potraviny

Náš tip:

Bielenie zubov môže byť aj hodnotný darček!

Využite Darčekový poukaz SK DENTAL CLINIC na akúkoľvek z našich služieb v ľubovoľnej výške sumy s platnosťou do jedného roka.

https://skdental.sk/darcekovy-poukaz/

SK Dental © 2024.