Dentálna hygiena je profesionálne čistenie zubov, pomocou ktorého sa odstraňuje povlak, zubný kameň, pigmentácia a navráti zubom ich prirodzenú farbu. Pomáha predovšetkým predchádzať vzniku zubného kazu a zápalu ďasien. Tieto ochorenia spôsobuje zubný mikrobiálny povlak, ktorý je možné odstrániť len mechanicky, a to pomôckami pre ústnu hygienu. Pri jeho nedostatočnom odstránení sa v povlaku ukladajú baktérie, ktoré spôsobujú pacientom nepríjemné ťažkosti a privedú ich skôr či neskôr k zubnému lekárovi.
Najčastejšie sa pri nedostatočnej zubnej hygiene vyskytuje zápal ďasien. Spočiatku sa prejavuje nenápadným opuchom, citlivosťou a občasným krvácaním ďasien. V prípade, že nedôjde k profesionálnemu odstráneniu povlaku a zubného kameňa, dochádza k poškodeniu kosti a tkanív okolo zuba (parodontu). Poškodenie kostí a parodontu (parodontitída) má za následok zápach z úst, krvácanie, ústup ďasna a kývanie zubov. Tým, že ďasná sú zapálené, baktérie majú uľahčený priechod do krvi a dokážu tak vo vzdialených orgánoch ľudského tela vyvolať sekundárnu infekciu a systémové ochorenia, akými sú: cukrovka diabetes mellitus, kardiovaskulárne ochorenia, reumatoidná artritída, rakovina a pod.
Optimálny interval ošetrenia je raz za pol roka. Vo všeobecnosti nám postačia dve ošetrenia do roka. U kardiologických pacientov, ktorí majú problémy s kazivosťou zubov a u parodontologických pacientov sa dentálna hygiena odporúča častejšie. Dĺžka ošetrenia je individuálna, nakoľko pristupujeme individuálne ku každému pacientovi. Vo všeobecnosti trvá ošetrenie 40-60 minút. Záleží od toho, v akom stave pacient prišiel, či sa jedná o prvú návštevu, alebo pacient chodí na dentálnu hygienu pravidelne.
Priebeh ošetrenia:
- Klinické vyšetrenie – vyšetrenie stavu chrupu, stavu hygieny, parodontu..
- Odstránenie povlaku a zubného kameňa ultrazvukovým prístrojom – nad ďasnom i pod ním.
- Dočistenie ručnými nástrojmi – tzv. škrabkami a kyretami.
- Pieskovanie – alebo odborne „airflow“, odstraňuje zubný povlak a pigmentácie. Vyčistí zuby do ich prirodzenej farby.
- Polishing – čistenie a leštenie zubov, vďaka ktorému dosiahneme ich hladký a lesklý povrch.
- Motivácia a inštruktáž – konkrétne na mieru podľa problému pacienta. Poučenie o použití pomôcok – zubná kefka, medzizubná kefka, dentálna niť, atď.
- Fluoridácia tvrdých zubných tkanív
*Na fotkách môžete vidieť zuby našich pacientov pred a po dentálnej hygiene.
Bielenie zubov
Na našej klinike používame bielenie (bleaching) od Českej firmy Pure Whitening. K žiarivému úsmevu sa pomocou nej dopracujete za menej ako mesiac.
Tento systém kombinuje pohodlné domáce bielenie s odbornou starostlivosťou v ambulancii. Zahŕňa úvodnú starostlivú hygienu, tvorbu zubných dláh na mieru pacienta, sadu prípravkov na domáce bielenie i ordinačné bielenie počas bieliaceho obdobia.
Na fotkách je zachytené bielenie z pôvodnej farby zubov pacienta B2 – sme bielili do farby BL2, ktorá pôsobí v ústach pacienta veľmi prirodzene.
Používame techniku whitening a bleaching:
Whitening: pomocou prístroju air-flow a rôznej zrnitosti dentálnych pieskov a ultrazvuku.
Bleaching: pomocou dlahy a gélou s obsahom karbamid peroxidu a peroxidu vodíka.
Fázy bielenie pomocou kombinovaného bielenia PureWhitening:
- dentálna hygiena v zubnej ambulancii,
- vytvorenie odtlačkov zubov v zubnej ambulancii pre zubné dlahy,
- odovzdanie zubných dláh pacientovi spolu so sadou domáceho bielenie,
- týždeň nočného domáceho bielenie pomocou 10 % karbamid peroxidu,
- týždeň nočného domáceho bielenie pomocou 16 % karbamid peroxidu,
- hodinové ordinačné bielenie pomocou 6 % peroxidu vodíka, • hodinové – denné domáce bielenie pomocou 6 % peroxidu vodíka (približne 5 dní).
Domáce kombinované bielenie prostredníctvom prípravku Pure Whitening trvá bežne 14 nocí. Po nich nasleduje ordinačné bielenie (jedna hodinová návšteva ordinácie). Po ordinačnom bielení je potrebné ešte 2 až 5 dní pokračovať s domácim bielením.
Počas kombinovaného bielenia prostredníctvom prípravku Pure Whitening nie je potrebné dodržiavať striktnú bielu diétu, avšak je dobré si po každej konzumácií výrazne farebných jedál a nápojov vyčistiť si zuby.
Predpokladom úspešného bielenia je aj dobrý zdravotný stav vašich zubov. Znamená to pravidelné návštevy dentálnej hygieny a zodpovedné domáce ošetrenie pomocou dentálnej nite, medzizubných kefiek i klasickej zubnej kefky. Bieliť sa totiž môžu len zdravé a čisté zuby.